Városlista
2024. november 1, péntek - Marianna

Hírek

2017. Április 06. 07:12, csütörtök | Külföld
Forrás: mti

A pokolgép elemeire hasonlító eszközöket találtak a szentpétervári robbantó lakásán

A pokolgép elemeire hasonlító eszközöket találtak a szentpétervári robbantó lakásán

A szentpétervári metróban hatástalanított pokolgép elemeire hasonlító eszközöket találtak a feltételezett terrorista lakásán szerdán elvégzett házkutatás során, robbanóanyagot viszont nem.

Szvetlana Petrenko, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) szóvivője szerint a fellelt eszközöket - ragasztószalagot, alufóliát és más tárgyakat - laboratóriumi vizsgálatra küldték. Tűzszerész szakértők tanulmányozzák a szentpétervári Ploscsagy Voszsztanyija metrómegállóban megtalált és hatástalanított, házi készítésű robbanószerkezetet, hogy megállapítsák annak összetételét és robbanóerejét.

A nap folyamán korábban a RIA Novosztyi arról számolt be, hogy a házkutatás során nem találtak robbanóanyagra vagy szélsőséges tevékenységre utaló nyomokat. Az orosz hírügynökség informátora szerint a nyomozók egyik feltételezése az, hogy az elkövetőhöz a merénylet napján juttathatták el a két pokolgépet, amelyek közül az egyik működésbe is lépett a metróban.

Az SZK szóvivője elmondta, hogy a DNS-vizsgálat megállapította a gyanúsított, Akbarzson Dzsalilov személyazonosságát. Beszámolója szerint Dzsalilov szülei, akik szerdán Kirgizisztánból Szentpétervárra érkeztek, hogy ott azonosítsák fiuk maradványait, és hogy válaszoljanak a nyomozók kérdéseire, szintén megerősítették fiuk személyazonosságát.

Az SZK a Dzsalilov lakása környékén működő biztonsági kamerák felvételeire hivatkozva közölte, hogy a gyanúsított egy hátizsákkal és egy táskával hagyta el otthonát. A sajtóban megjelent információk szerint a táskában a fel nem robbant, a hátizsákban pedig a működésbe hozott pokolgép volt. A Kirgizisztánban született, de orosz állampolgárrá vált 22 éves Dzsalilov hat évig élt Szentpéterváron, ahol egyebek között autószerelőként, illetve szusiéttermekben dolgozott. Muszlim vallású volt, akit azonban környezete nem tartott fanatikusnak.

A Kommerszant című napilap online kiadása szerint Dzsalilov előbb a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson akart merényletet elkövetni, ám a robbanószerkezet ismeretlen okból nem lépett működésbe. A gyanúsított ezért egy pad alatt hagyta a bombát rejtő táskát, s a gazdátlanul hagyott táskára 20 perccel a másik pokolgéppel végrehajtott metrókocsis robbantás előtt talált rá a metró egyik alkalmazottja, aki értesítette a rendőrséget.



Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök szerdán határozatot írt alá arról, hogy a metróhálózatok védelmére az üzemeltetők közlekedésbiztonsági egységeket, azokon belül pedig folyamatos készültségben lévő, gyorsreagálású csoportokat hozzanak létre. Az érintetteknek három hónapon belül ki kell értékelniük a földalatti vasutak objektumainak sebezhetőségét.

Oroszország több nagyvárosában szombatra terrorizmusellenes nagygyűléseket szerveznek. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő nem erősítette meg azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint a tüntetéseket a Kreml kezdeményezte volna.

A hétfői szentpétervári metrórobbantásnak 14 halálos és több tucatnyi sebesült áldozata volt, közülük 55-en a városi kórházak legfrissebb adatai szerint még mindig ápolásra szorulnak, hármójuk állapota rendkívül súlyos. Szerdán az utolsó halottat is azonosították.

A szentpétervári metrórobbantás azt bizonyítja, hogy a terrorhelyzet nem javul, a Független Államok Közösségének (FÁK) összes tagja terrortámadások potenciális célpontja - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök Moszkvában, ahol a FÁK-országok biztonsági szerveinek vezetőivel találkozott.

"Tudjuk, hogy országaink mindegyike, gyakorlatilag mindegyike terrortámadások lehetséges, potenciális célpontja" - mondta.

A találkozót megelőzően a Kreml honlapján közzétett nyilatkozatában az orosz vezető hangsúlyozta, hogy a nemzetközi terrorizmussal és a szélsőséges csoportokkal szembeni hatékony fellépés érdekében a FÁK-országok szakszolgálatainak szorosan együtt kell működniük. Emlékeztetett rá, hogy az erről szóló megállapodást 25 éve írták alá.

Putyin a megbeszélésen a FÁK országait veszélyeztető fenyegetések között nevezte meg a szervezett bűnözést, a kábítószer-kereskedelmet, valamint belpolitikai helyzetük befolyásolását külső erők által.

Az orosz elnök a nap folyamán fogadta Savkat Mirzijojev üzbég államfőt, aki "nagyon kemény intézkedéseket" szorgalmazott a szentpétervári merénylet után, és közölte, hogy biztonsági ügyekben Taskent kész a szoros együttműködésre Moszkvával.

Az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front iszlamista szervezetek hat, közép-ázsiai születésű feltételezett tagtoborzóját vették őrizetbe Szentpéterváron - közölte az SZK sajtóirodája.

Az SZK szerint nincs bizonyíték arra, hogy az őrizetbe vett személyek kapcsolatban álltak volna Dzsalilovval. Az orosz hatóságok arra a megállapításra jutottak, hogy a hat vendégmunkás 2005 novembere óta élt Oroszország "északi fővárosában", és ott terrorista jellegű bűncselekményekhez, egyebek között külföldön folytatott fegyveres harchoz keresett embereket. A gyanúsítottak lakhelyén házkutatást tartottak, és szélsőséges iszlamista irodalmat, valamint meg nem nevezett eszközöket és iratokat foglaltak le.

Az érintettek ellen terrorista tevékenység támogatása címén indult büntetőeljárás.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 01. 07:45, péntek | Külföld

Spanyolországban nagy erőkkel kutatnak az áradásokban eltűntek után

Spanyolországban nagy erőkkel folytatódott csütörtökön a kutatás az özönvízszerű esőzések okozta áradásokban eltűnt emberek után, a hatóságok legfrissebb tájékoztatása szerint a természeti csapás már 158 ember életét követelte

2024. Október 31. 08:00, csütörtök | Külföld

Kimagasló a részvétel az amerikai elnökválasztáson a korai szavazáson

Megközelítette az 54 milliót a korai szavazásban részt vevő választók száma az Egyesült Államok elnökválasztásán.

2024. Október 30. 07:49, szerda | Külföld

Orbán Viktor szerint a georgiaiak úgy döntöttek, hogy nem lesz országukból második Ukrajna

Orbán Viktor köszönetét fejezte ki, hogy a georgiaiak nem engedték, hogy országukból egy második Ukrajna legyen.