Hírek
2019. November 13. 07:12, szerda |
Bulvár
Forrás: mti
Mintegy 622 millió forint jogdíjat fizet ki az Előadóművészi Jogvédő Iroda
Összesen 622 millió forint jogdíjat fizet ki az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) több mint 36 ezer magyar és külföldi előadóművésznek műsoraik 2018-as felhasználása után.
A most lezárt audiovizuális nagyfelosztás eredményeként a legmagasabb jogdíj megközelíti a kétmillió forintot, a tíz legmagasabb jogdíjban részesülő előadóművész pedig együttesen közel 15 millió forintot kap - közölte az iroda kedden az MTI-vel.
Tájékoztatásuk szerint a televíziós ismétlések után szinte kizárólag magyar előadóknak fizetnek ki több mint 280 millió forintot. A jogdíjakat 5414 különböző, tavaly ismételt műsor adatai alapján osztották fel. A tárgyévben a jogdíjfelosztás eredményeként 14 színész jogdíja haladta meg az egymillió forintot, és további 500 előadó kapott 100 ezer forintnál is magasabb jogdíjat; a legmagasabb jogdíj csaknem 2 millió forint. A 9443 jogdíjban részesülő előadó 99,5 százaléka magyarországi állandó lakóhellyel rendelkezik.
Ettől az évtől kezdve nemcsak az MTVA, hanem a Comedy Central csatornái után is beszedi és felosztja a jogdíjat az EJI. A jogdíjfelosztás alapjául szolgáló adatokat az iroda előzetesen hozzáférhetővé tette honlapján, az adatok ellenőrzésének lehetőségével több mint 1500 előadóművész élt.
Az eredményes jogdíj-érvényesítés révén a felosztott jogdíj jelentősen, 25 százalékkal bővült és meghaladta a 255 millió forintot. Az EJI hárommillió percnyi filmadatot dolgozott fel, ennek eredményeként 1500 olyan előadóművész is részesült a jogdíjból, akik a filmek magyar nyelvű szinkronos változatának létrehozásában közreműködtek. Az idei évtől kezdve a televíziós sorozatok főszereplői mellett már a további szereplők is részesülhetnek jogdíjban - jelentette be az iroda.
Első alkalommal fizetett ki a Deezer által fizetett jogdíjakat az EJI: van olyan magyar előadó, aki ennek révén csaknem 900 ezer forintot kap.
A közlemény szerint a Deezer azt követően kötött egyezséget az irodával, hogy a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében megállapította az online zenemegosztó oldal jogsértését.
A jogdíjfelosztás a 2012 szeptemberétől 2018 májusáig terjedő időszakot öleli fel. Az EJI 300 millió elhangzás adatait dolgozta fel, amelyek között volt olyan dal is; a legnépszerűbb magyar felvételt az említett időszakban 150 ezerszer játszották le. A tíz legnépszerűbb magyar dalt együttesen 1,5 milliószor hallgatták meg.
Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület a zenészek, színészek, táncosok, artisták jogait érvényesítő egyesület, amelyet az előadók hoztak létre. A televíziók, rádiók és más felhasználók jogdíjat fizetnek az előadóknak felvételeik felhasználásáért, ezt a jogdíjat Magyarországon minden hazai és külföldi előadó nevében az EJI szedi be és fizeti ki részükre. Az EJI-nek csaknem 2300 tagja van, 2018-ban több mint 52 ezer előadóművész számára fizetett ki jogdíjat.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 27. 08:23, péntek | Bulvár
Karácsonykor meghaladta az egymilliárd dollárt az egyik népszerű amerikai lottó főnyereménye
Karácsony napján átlépte az 1 milliárd dollárt az egyik népszerű amerikai országos lottó főnyereményének összege.
2024. December 25. 12:27, szerda | Bulvár
NAK: kelendő a minőségi pezsgő az év végén
2024. December 22. 08:55, vasárnap | Bulvár
Pápaszemes pingvin kelt ki a debreceni állatkertben
Különleges jövevény kelt ki a debreceni állakkertben: egy pápaszemes pingvin (Spheniscus demersus) fióka érkezése gazdagítja a park természetvédelmi törekvéseit - közölte az állatkert igazgatója az MTI-vel.