Hírek
2013. Március 29. 14:52, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Pálinkás József részvételével alakult meg a Belgiumi Magyar Tudósklub
Sokkal aktívabban, szervezettebben szeretnénk bekapcsolni a külföldön élő magyar kutatókat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) köztestületi munkájába és a kutatóhálózat programjaiba - hangsúlyozta Pálinkás József a Belgiumi Magyar Tudósklub megalakulása alkalmából, Brüsszelből történt hazautazása után az MTI-nek.
Az MTA elnöke, aki előadást tartott a klubnak a brüsszeli Balassi Bálint Intézetben rendezett alakuló gyűlésén, kifejtette: a külföldön élő magyar kutatók sokszor nem is tudnak egymásról. A klub célja éppen ezért egy olyan fórum létrehozása volt, amely lehetőséget biztosít a belgiumi magyar kutatók tudományterületeket áthidaló eszmecseréjére, s egyben erősíti kapcsolataikat a tudomány hazai művelőivel. Ennek megfelelően a résztvevők sokakat érdeklő szakmai kérdésekről - a hazai kutatási partnerekkel való együttműködés lehetőségeiről, a pályázati rendszerek elérhetőségéről - kívánnak eszmecserét folytatni, de szóba kerülnek a hazatérés lehetőségei is.
"A tudósklub a brüsszeli magyar nagykövetség aktív közreműködésével jött létre. Alapítói Szepessy Edit sejt- és molekuláris biológus, a Brüsszeli Szabadegyetem Diabétesz Központjának a kutatóorvosa; Mátrai Janka, aki a génterápia, regeneratív és transzlációs orvostudomány területén végez kutatásokat; valamint Pokreisz Péter, aki a Leuveni Egyetem kutatójaként foglalkozik a szív- és érrendszeri betegségek korélettanával. Jelenleg már nyolcvan regisztrált tagja van, köztük sok a fiatal kutató. Elsősorban Belgiumban kutató-fejlesztő munkát végző magyar tudósokról van szó, de vannak olyanok is, akik tudománypolitikával foglalkoznak különböző uniós intézményekben. A klub tagjai között olyan ismert kutatók is vannak, mint Frühling János professzor, aki hosszú ideje szervezi Belgiumban a magyar tudományos életet" - fogalmazott Pálinkás József.
A rendezvénnyel kapcsolatban az MTA elnöke elmondta, hogy a tudósklubot Kovács Tamás Iván Magyarország brüsszeli nagykövete nyitotta meg szerda este, Pálinkás József bevezető előadásában pedig bemutatta a Magyar Tudományos Akadémia programjait, valamint az MTA által meghirdetett pályázatokat, együttműködési lehetőségeket.
"A Belgiumban élő magyar kutatók rendszeresebben szeretnének információt kapni a magyar tudományos élet eseményeiről, különösen az együttműködési lehetőségekről. Ehhez segítséget nyújtanak a Brüsszelben működő magyar képviseletek is, például a Nemzeti Innovációs Hivatal irodája, vagy a nagykövetség tudományos és technológiai attaséja. Meggyőződésem, hogy a közös munkával erősíteni lehet a Belgiumban élő magyar tudósközösség és a hazai tudományos élet közötti kapcsolatokat. Ez elősegítheti, hogy közösen pályázzanak a különböző európai uniós programokban" - emelte ki Pálinkás József.
Hozzátette: nagyon jó, más országokban élő magyar kutatói közösségek számára is követendő kezdeményezésnek tartja a Belgiumi Magyar Tudósklub indítását. "Reményeim szerint a tudósklub élénk kapcsolatokat ápol majd a magyar tudományos közélettel, a Magyar Tudományos Akadémiával".
A tudósklub Magyar Tudomány Határok nélkül címmel a szélesebb közönségnek szóló előadássorozatot is indított, a tervek szerint évente öt-hat magyar kutatót kérnek fel, hogy tudományterületük aktuális kérdéseiről beszéljen. Az első felkért előadó Pálinkás József volt, aki A fizika világképe - A világ fizikaképe címmel angol nyelvű tudományos előadást tartott.
"Ismertettem, hogy mivel foglalkozik a modern részecskefizika, de természetesen szó esett a Higgs-bozonról és a kozmológiáról is. Ezek a kérdések keltették fel leginkább a hallgatóság érdeklődését, az embereket érthető módon érdekli, hogy miből és hogyan épül fel a világegyetem, miként fejlődik az univerzum" - összegezte előadását Pálinkás József.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 01. 07:49, péntek | Belföld
Nagy Márton: külső tényezők húzzák vissza a magyar gazdaságot
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől függő szektorok teljesítménye pozitív, a magyar gazdaságot külső tényezők, elsősorban a német járműipar visszaesése miatt érik sokkok
2024. November 01. 07:46, péntek | Belföld
Orbán Viktor: Magyarország egy konzervatív sziget az európai liberális óceánban
Magyarország az Európai Unió (EU) számos más tagállamával szemben nem engedte be az idegen kultúrához tartozó embereket, családbarát politikát folytat és egy konzervatív sziget az európai \"liberális óceánban\"
2024. Október 31. 07:59, csütörtök | Belföld
Közgazdász: a német gazdaság gyengélkedése jelentős mértékben fogta vissza a magyar ipari termelést
2024. Október 31. 07:58, csütörtök | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: temetőben járva gyújtsanak gyertyát katonaelődeink emlékhelyénél is!
A honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán közzétett videóban kért mindenkit, csatlakozzon a kezdeményezéséhez: temetőben járva gyújtsanak gyertyát katonaelődeink emlékhelyénél is.