Hírek
2014. Március 20. 11:31, csütörtök |
Életmód
Forrás: Miklós Melinda
X-Y-Z - a generációs értetlenség válasza
Azt mondja nekem, hogy Tina „like-olta a Balázs selfie-jét”, és néz rám, én meg nem értem... Ki ne hallott volna már hasonló szülői panaszt. De miért is ez az értetlenség? Erre ad választ az X-Y-Z generációs elmélet.
Az elmélet szerint a különböző nemzedékeknek más-más a szerepe az akár egy emberöltőnyi történelemben, és sajátosságaik, a világhoz való viszonyuk ennek megfelelően igen eltérőek lehetnek.
No de mi honnan is tudjuk, hogy melyik történelemformáló csoportba is tartozunk? Nos… Ha igaz ránk, hogy 1965 és 75 között születtünk, akkor nagy eséllyel soroljuk magunkat az X generációba. Azok közé, akik aktív munkavállalóként élték meg a rendszerváltást és a saját bőrükön tapasztalták meg, mennyire más világ is a fogyasztói társadalom. Ha sokkal szívesebben írunk kézzel levelet, telefonálunk, mint emailezünk, akkor jogosan gyanakodunk, hogy az X generáció tagjait szaporítjuk. Ha pedig egy csendes nyaralós estén elővarázsoljuk a társasjátékot, halálra rémítve kamaszunkat, akkor szinte biztosak lehetünk X-generációsságunkban.
Ellenben, ha 1976-1995 között szültettünk, akkor, amikor még nagyjából kuriózum számba ment a televízió, mégis készség szinten használjuk a legkülönfélébb technikai eszközöket, akkor bizony Y generációsok vagyunk. Gyanúnk erősödhet, ha értjük a belföldi nyaraláson hallott tájszavak jó részét, ugyanakkor kamasz ismerőseinek Facebook-oldalán látott posztok szövegét is le tudjuk fordítani. Ha Y-ok vagyunk, munkavállalóként rugalmasan váltunk önmegvalósításuk érdekében, mégis keresettek vagyunk, mert igen hatékony, megújuló, képzett munkaerőnek bizonyulunk. A hagyományos értékek vágyottak számunkra is, de Y generációsként már átlátjuk, hogy mit vagyunk kénytelenek elengedni és nagyvalószínűséggel meg is tesszük, ha ez szükséges boldogulásukhoz.
Ha pedig tituláltak már érthetetlennek kamasznak minket, ráadásul 1996-2010 között születtünk, akkor a Z generációba tartozunk. Ez egyre biztosabbá válik, ha észrevesszük, hogy megkapva a legújabb kütyüt, nagyjából fél óra múlva úgy használjuk, mint ahogy az idősebbek felcsapnak egy könyvet. Felnőttes viselkedésünkkel igyekszünk leplezni, hogy tippünk sincs, ha a jövőnkről kérdeznek. Mert látva és hallva a szüleink bizonytalanságát, elérve szinte bármit az interneten, a kelleténél jóval hamarabb átlátjuk a mai világ nehézségeit, változékonyságát, és mivel az idősebbek mintái sokszor nem vállnak be, igyekszünk megtalálni a maguk megoldási módjait.
Ha pedig egyik csoportba valónak sem érezzük magunkat, akkor valószínűleg vagy túl fiatalok vagyunk a generációs problémákon való gondolkodásra, vagy mint minden elmélettel előfordulhat, épp a kivételek vagyunk…
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 25. 12:26, szerda | Életmód
Karácsony - Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség
A világnak a másikra figyelő, az életet építő \"bibliai kedvességre\" van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől.
2024. December 25. 12:25, szerda | Életmód
Ferenc pápa megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, megkezdődött a szentév
Ferenc pápa kerekesszékben ülve megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, és ezzel kezdetét vette a jubileumi szent év, amelynek legelső eseménye az ünnepi mise, amelyet az egyházfő a bazilikában vezet szenteste.
2024. December 24. 10:35, kedd | Életmód
Karácsony - Erdő Péter: hisszük, hogy személyesen tudunk kommunikálni Istennel, és neki hatása van az emberiség sorsára
Hisszük, hogy imáinkban személyesen tudunk kommunikálni Istennel, és neki hatása van az emberiség sorsára
2024. December 23. 09:06, hétfő | Életmód
Jónak lenni jó! - 516 millió forint gyűlt össze a közmédia jótékonysági kampányában
516 millió forint gyűlt össze a közmédia Jónak lenni jó! elnevezésű jótékonysági kampányában - hangzott el a Duna televízión a kampányt záró, vasárnap esti műsorban.